Wyszukiwarka

DRUGIE ŻYCIE SUKNI ŚLUBNEJ

Suknia ślubna... Jedyna taka w życiu, najwspanialsza, wyjątkowa.. Kupując ją, kupujemy marzenia, dlatego też mało kto myśli o praktycznej stronie tego niezwykłego zakupu. Pytanie, co zrobić z suknią po ślubie pojawia się zwykle wtedy, gdy najzwyczajniej zaczyna brakować miejsca w szafie. Wyrzucić szkoda. Sprzedać? Przerobić? Oddać? Zostawić? Jak potoczą się losy Twojej sukni, to już zależy tylko od Ciebie..
Sprzedaż - liczy się szybkość  i szczęście. Na rynku wtórnym (aukcje internetowe, komisy stacjonarne) popytem cieszą się suknie markowe z bieżących kolekcji i od znanych projektantów, w tych przypadkach można liczyć na odzyskanie 30% pierwotnej wartości sukni. Największe szanse na sprzedaż mają rozmiary standardowe i„plus size”. Trzeba pamiętać, że suknie ślubne szybko żółkną/szarzeją, a na wtórny rynek wchodzą wciąż nowsze modele, stąd im szybciej suknię przeznaczymy do sprzedaży, tym zwiększamy jej szanse na znalezienie nowej szczęśliwej nabywczyni.
Jeśli z różnych przyczyn sukni nie planujemy sprzedać od razu, to warto wiedzieć, że za 30 i więcej lat nasza bajeczna suknia zyska nobilitujące określenie „vintage”/”retro”, a jej wartość rynkowa odpowiednio (do stanu zachowania, jakości materiałów, wzornictwa) wzrośnie ;) Jako relikt historii mody zyska zainteresowanie całkiem nowej grupy docelowej: miłośniczek, koneserów czy kolekcjonerów modowych..
Przeróbka – każdą suknię da się przerobić tak, by straciła swój początkowy ślubny charakter. Prostszy model wystarczy skrócić, usunąć dekoracyjne elementy i ufarbować, suknia-księżniczka wymaga nieco więcej ingerencji i doświadczenia dobrej krawcowej. Po przeróbce cieszymy się wyjątkową sukienką wizytową, a w bonusie nierzadko zostaje nadmiarowa tkanina i dekoracje do dalszego „re-cyklingu”, z których wedle potrzeb i fantazji można wyczarować w przyszłości np. strój do chrztu, sukienkę do komunii czy drobiazgi dekoracyjne  do domu.
Podarunek - to najszybszy a zarazem szlachetny sposób, by pożegnać się z suknią. Coraz większe zainteresowanie zdobywa możliwość przekazywania sukni na cele charytatywne (sklepy charytatywne, fundacje typu Caritas, WOŚP), dzięki czemu suknia znajduje szczęśliwą nową właścicielkę przy jednoczesnym wsparciu szczytnego celu.
Zachowanie na wieczną pamiątkę – ach, te romantyczne sentymenty, mówimy sobie, że dla córki, dla wnuczki.. no ciekawe, co one zrobiłyby z naszą suknią ślubną.. może warto się o tym przekonać?
Cokolwiek postanowisz, życzę powodzenia.

Tekst: Izabela Kulesza

Podobał ci się artykuł zostaw komentarz

 

Partnerzy

Artykuły podobne

ŚLUB I WESELE
ŚLUB I WESELE
Script logo