Wyszukiwarka

JAK ZAPRASZAĆ NA WESELE

 • Zaproszenie z kolekcji "Kwiaty&Kropki"/SOAP BUBBLE

  Zaproszenie z kolekcji "Kwiaty&Kropki"/SOAP BUBBLE

 • Papeteria ślubna, kolekcja "Peonie"/SOAP BUBBLE

  Papeteria ślubna, kolekcja "Peonie"/SOAP BUBBLE

 • Kolekcja "Stylowe Kwiaty"/SOAP BUBBLE

  Kolekcja "Stylowe Kwiaty"/SOAP BUBBLE

 • Kolekcja "Stylowe Kwiaty"/SOAP BUBBLE

  Kolekcja "Stylowe Kwiaty"/SOAP BUBBLE

Jak zapraszać na wesele z klasą?

Zapraszanie gości na przyjęcie to niewątpliwie sztuka, w której należy wykazać się znajomością  taktu, dyplomacji i zasad savoir-vivru. Ślub i wesele to eleganckie uroczystości dlatego w elegancki sposób powinniśmy zaprosić na nie swoich gości.

Kiedy przekazać zaproszenia?

Przyjęło się, że zaproszenia powinny być przekazywane na dwa, trzy miesiące przed terminem uroczystości. Jeżeli jednak przyjęcie planowane jest w okresie wakacyjnym lub podczas długiego weekendu, warto o swoich zamiarach poinformować gości nawet rok wcześniej, wysyłając tzw.  Save the date.  

Save the date

Save the date z ang. oznacza zarezerwuj termin. Jeszcze kilka lat temu wysyłanie informacji o planowanej dacie uroczystości było w Polsce czymś bardzo rzadko spotykanym, jednak na przestrzeni kilku lat wiele się w tej kwestii zmieniło. Coraz częściej młode pary informują o terminie ślubu i wesela zaraz po podjęciu decyzji o wybranej dacie. Dzięki temu goście z dużym wyprzedzeniem mogą zaplanować udział w przyjęciu weselnym.  Save the date można wysłać pocztą tradycyjną. Dopuszczalna jest również forma elektroniczna. Najważniejszy jest tu przekaz.  Save the date  to wręcz konieczność gdy na przyjęcie weselne zapraszani będą gości z zagranicy. Dzięki takiej informacji  będą mieli możliwość zarezerwowania wcześniej biletów i zorganizowania podróży.

Co odróżnia Save the date od zaproszenia?

Save the date to przekazanie informacji o planowanym terminie wesela. Nie są tu podawane detale dotyczące uroczystości, które naturalnie powinny znaleźć się w zaproszeniu.

 Jakie informacje powinny być zawarte w zaproszeniu:

 • Imiona i nazwiska adresatów
 • Miejsce ślubu i wesela wraz z adresem
 • Data i godzina rozpoczęcia ślubu i wesela
 • R.S.V.P. z konkretną informacją, do kiedy goście powinni potwierdzić swój udział w uroczystości oraz numerem telefonu i adresem mailowym osoby, która zarządza listą gośc (zazwyczaj są to namiary na parę modą lub konsultanta ślubnego)

W przypadku, gdy po weselu planowane są  poprawiny taka informacja również powinna być umieszczona w zaproszeniu. Dobrym rozwiązaniem jest również dołączenie do zaproszenia karty informacyjnej, za pośrednictwem której można przekazać wszelkie dodatkowe informacje jak: miejsce i adres ewentualnego noclegu, szczegóły dotyczące transportu, jeżeli Para Młoda go zapewnia, informacje o liście prezentów itp.   

Coraz częściej młode pary organizujące ślub przygotowują specjalną stronę internetową dedykowaną temu wydarzeniu, na której można znaleźć wszelkie szczegóły dotyczące ślubu i wesela. Jeżeli taka strona istnieje, warto podać jej adres również w zaproszeniu.

Eleganckie zaproszenia

Zaroszenia to zwykle pierwsza informacja jaką młode pary kierują do gości. Ich wygląd, styl oraz treść jest więc szczególnie ważna, bo jest to pewnego rodzaju sygnał dla gości sugerujący klimat przyjęcia. Dlatego zawsze doradzam, aby zaproszenia były spójne z ogólną wizją wesela.

Niezwykle ważną kwestią podczas wypisywania zaproszeń jest oczywiście prawidłowa odmiana imion i nazwisk. Jeżeli młodzi mają wątpliwości co do poprawnej odmiany zawsze lepiej zapytać niż popełnić drażniący błąd.

W komponowaniu zaproszeń nie można pominąć  dzieci, jeżeli zapraszane są na przyjęcie. W dobrym tonie jest wymienić ich imiona w zaproszeniu.

W moim odczuciu najbardziej eleganckie są zaproszenia personalizowane, czyli takie gdzie imiona i nazwiska gości drukowane są na zaproszeniach i kopertach. Niejednokrotnie byłam świadkiem sceny, gdzie młoda para otwierała kilka kopert i sprawdzała, które zaproszenie jest właściwie dla danych osób. Jest to dosyć niezręczna i mało elegancka sytuacja, dlatego  by jej uniknąć warto podpisać również koperty.  

Aby w sposób elegancki zaprosić gości, należy poświęcić temu procesowi czas, żeby wybrać stosowną grafikę, przygotować wszystkie ważne informacje, które w zaproszeniu powinny się znaleźć i w odpowiednim terminie wysłać lub osobiście przekazać gościom.

 

Tekst: Perfect Wedding by Aleksandra Kwiecień - Ekspert Ślubny, www.perfect-wedding.pl

 

 • Kolekcja "Paris"/SOAP BUBBLE

  Kolekcja "Paris"/SOAP BUBBLE

 • Druk "Save the date"/SOAP BUBBLE

  Druk "Save the date"/SOAP BUBBLE

 • Kolekcja "Minimalizm" SOAP BUBBLE

  Kolekcja "Minimalizm" SOAP BUBBLE

Podobał ci się artykuł zostaw komentarz

 

Partnerzy

Artykuły podobne

ŚLUB I WESELE
Script logo